Nefestík je taková malá, až rodinná, přehlídka nezávislé, nekomerční, alternativní a undergroundové umělecké tvorby.

Každým rokem se pořadatelský tým (aka Nepal, z.s.) snaží naservírovat velectěnému publiku to nejzajímavější, co se objevilo na (jihozápado)české klubové scéně nebo alespoň pozvat nějaké vystupující, kteří u nás ještě nehráli. Vyjímky samozřejmě potvrzují pravidlo. Stylový záběr je široký jak delta Dunaje nebo alespoň soutok Labe s Vltavou. Od folku přes rytmy reggae a punk až po post hard core, drum´n ´bass či psytrance. Nedílnou součástí festivalu je i řádka divadelních vystoupení a skečí nebo filmový klub zaměřený zejména na dokumentární filmy a studenskou tvorbu.

Prehistorie festiválku se datuje kamsi do léta 2003, kdy na fotbalovém hřisťátku na pokraji nepomucké čtvrti Zelený Důl vypukl první NepalFest (RIP 2007). Jeho klidnější a menší potomek či reinkarnace se od června 2010 zjevuje každým rokem pod krycím jménem Nefestík přímo v centru města. Nejprve na Malé letní scéně a po zákazu ze strany tehdejšího vedení města již definitivně (od r. 2012) na Zelenohorské poště

Mapa areálu:

 

Nefestík se konám v takovém stylovém, historickém a zároveň milém až domácím prostředí . Bar (s nevšední nabídkou rumů) bývá v bývalém čeledníku, na dvorku stává hlavní pódium, do bývalé stáje se vejde scéna další, komornější, z kolny na nářadí vznikne improvizovaný výčep s buřtotékou, v domě se obvykle najde místo i na čajovnu a galerii, ve sklepě vypuknou DJské orgie a nocovat se dá hned vedle na pastvě u ovcí. Dorazí hromada známých, ale i úplně náhodní návštěvníci, ale všichni jsou dohromady jako jedna velká rodina. Ne nadarmo akce v leččems připomíná undergroundové festiválky let jinak temně normalizačních. Ostrůvky svobody uprostřed hromady sraček.

Celá akce stojí na lásce, radosti, nadšení a dobrovolnících.

Akce je zároveň benefiční. Výtěžek poputuje na dobročinné účely. Letos bude výtěžek věnován na zmírnění utrpení, které působí válka na Ukrajině.

Pokud Vás akce oslovuje, neváhejte a pojďte s námi oslavit příchod léta!


Partneři: